RC MODELY INFO
RC modely info

Nevíte si rady jak se rozhodnout?

Zde uvádíme několik bodů k zamyšlení v rozdílech mezi hračkou na dálkové ovládání a plnohodnotným RC modelem.

 • Proč bych si neměl koupit levnější model na vysílačku ze supermarketu který stojí jen 500 Kč a u vás několik tisíc?
  Ano, cenový rozdíl se může zdát někdy ohromný a člověka, který nemá s RC modely zkušenosti to opravdu může zaskočit. Tento rozdíl má ale svá opodstatnění, která si uvědomíte až po zakoupení modelu a při následném zklamání ze "supermarketové hračky".

 • Proč mi to tak divně jezdí? Vždyť se to nedá ovládat!
  99% běžně nabízených hraček na vysílačku má takzvané neproporcionální ovládání. To znamená, že můžete jet dopředu, dozadu, do stran. Nemůžete ale ovlivnit rychlost jízdy ani velikost zatáčení. Zapomeňte na to, že byste před zatáčkou zpomalili a překážce nebo soupeři se těsně vyhnuli. Na ovladači zvolíte že chcete zatočit a kola z přímého směru hned okamžitě do maxima. Chcete zpomalit a auto z maximální rychlosti prostě zastaví. Nic mezi tím nemáte. S takovým autíčkem se prostě nedá pořádně zajezdit.
  Naopak RC modely mají ovládání proporcionální - jak pohnete ovladačem, tak se pohne i model. Pohnete ovladačem plynu jen jemně - auto jede pomalu. Zmáčknete plyn na maximum a auto se také rozjede maximální rychlostí. Se zatáčením je to stejné, také ovladačem ovládáte velikost otočení předních kol.

 • Těšíte se na závody?
  Povely, které dáváte modelu prostřednictvím vysílačky jsou na určité rádiové frekvenci. Je to jako v rozhlasovém vysílání. Pokud by dvě stanice vysílaly na stejné frekvenci, budou jedna rušit druhou a nebude rozumnět ani jedné. S modely je to stejné. Pokud chci používat víc RC modelů na jednom místě (například kluci si chtějí zazávodit s kamarády), tak každý musí mít jinak naladěný vysílač. Jenže běžně prodávané RC hračky používají pouze jednu frekvenci a nelze je tedy použít současně. Tedy žádné závody, žádná zábava. Po čase na takový model jen padá prach.
  U plnohodnotných RC modelů lze vysílací frekvenci změnit výměnou jednoduché součástky, takzvaného krystalu. Výměna je velmi jednoduchá, nemusíte k tomu mít vůbec žádné speciální znalosti ani nářadí. S plnohodnotným RC modelem není problém uspořádat závod třeba 10 aut najednou.

 • Rozbilo se Vám něco? Chcete něco vylepšit? Máte smůlu :(
  Výrobci RC modelů si uvědomují, že pokud jste s jejich výrobkem spokojeni a rádi ho používáte, tak se časem některé součástky opotřebují (například u pneumatik se obrousí vzorek) nebo se v zápalu soutěžení může při kolizi nějaká součástka rozbít. Proto nabízí širokou škálu náhradních dílů, které můžete snadno zakoupit ve specializovaných prodejnách. Pro modely, které nabízíme my, Vám samozřejmě také dokážeme náhradní díly zajistit. Navíc výrobci nejenom nabízejí náhradní díly, ale umožňují RC model i dále vylepšovat. V nabídce jsou například výkonnější motory, různé typy pneumatik, další typy karoserií které můžete na svém modelu použít a podobně.

 

 • Koupil jsem si Váš RC model. Dokážu ho sám uvést do provozu?
  Pokud to není u modelu v popisu uvedeno jinak, tak jsou modely prodávány v hotovém stavu. Stačí jenom nabít nebo vložit baterie a můžete začít model používat. Přesto si ale nejdříve přečtěte návod. Dozvíte se tam řadu užitečných informací co s modelem můžete a co naopak nemáte dělat. Pokud máte ve svém okolí nějakého zkušenějšího modeláře tak ho ale můžete zkusit požádat o pomoc. Jistě Vám rád pomůže a může Vám tak poskytnout řadu praktických rad.

 

 • Můžu RC model používat kdekoliv a kdykoliv?
  V zásadě ano. Mějte ale vždy na paměti, že byste neměl omezovat nebo ohrožovat okolí. Létat na hřišti plném dětí s vrtulníkem je risk, kterému se každý rozumný člověk zajisté vyhne. Stejně tak letadlo není při přistání vždy na 100% ovladatelné a pokud už se budete blížit k zemi a najednou proti němu vyběhne nějaké dítě, tak vy nejspíše nebudete mít čas reagovat a nehoda je na světě. A i malý model vážící třeba pouhého půl kilogramu dokáže díky své rychlosti způsobit hodně vážná zranění! Pro létání doporučujeme nejlépe modelářské letiště, případně nějakou vzdálenější louku. RC auto také nepatří na veřejnou komunikaci, ale nejlépe na speciální trať, případně například prázdné parkoviště nebo asfaltové hřiště. V případě terénních RC aut výborně poslouží i nějaká polní cesta.

 

 • Používám RC model na místě, kde bývají i další modeláři. Co mám dělat?
  Rozhodně za nimi jděte a domluvte se, co kdo bude dělat. Základem je domluva, jaké kdo používá frekvence. Najednou nelze používat dve stejné frekvence - docházelo by k vzájemnému rušení. Není nic horšího, než když nad modelem najednou ztratíte kontrolu. V lepším případě to končí jen zničením modelu, v horším může dojít i k poškození cizího majetku nebo zdraví! V případě, že používáte stejné frekvence tak se domluvte, kdy je kdo bude využívat. Nezapomeňte, že signál RC vysílače má dosah několika stovek metrů a tak zdaleka nestačí, že se od sebe jen vzdálíte!

 

 • Koupil jsem si RC letadlo a teď bych z něj chtěl použít vybavení do RC lodě nebo auta. Lze to udělat?
  V zásadě zde taková možnost je, ale má to jednu velkou zákonnou podmínku. Ověřte si, na jaké frekvenci máte RC soupravu. V České republice jsou pro RC modely povolené frekvence 27 Mhz, 35 Mhz a 40 Mhz. Pokud máte soupravu na frekvenci 27 nebo 40 MHz, nic Vám nebrání jí použít v jakémkoliv modelu. Ale pozor, pokud máte soupravu na frekvenci 35 MHz, můžete jí využívat výhradně pro létající modely (tedy letadla nebo vrtulníky)! Jakékoliv jiné použití RC soupravy s frekvencí 35 MHz je trestné a přísně pokutované! Zapomeňte proto prosím, že byste takovou RC soupravou ovládali auto nebo loď.

 

 • Nechci mít problémy s frekvencemi a rušením, lze to nějak řešit?
  Ještě do nedávna to byl neřešitelný problém. V současné době už ale tuto situaci vyřešit lze, a to pořízením RC soupravy pracující na frekvenci 2,4 GHz. Díky jiné technologii, na které tato rádia pracují, už odpadají problémy s kolizemi kanálů a vzájemném rušení. Proto pokud chcete prostě zapnout rádio a bavit se s modelem, frekvence 2,4 GHz je přesně pro Vás. Navíc zde neplatí žádné omezení na typ modelů, s těmito rádii můžete ovládat jak letadla nebo vrtulníky, tak i auta nebo lodě.
  Rádia pracující na tété frekvenci lze zakoupit jak samostatně, tak už začínají být součástí i některých RC setů.

Zde je seznam používaných zkratek, které naleznete u modelů v našem obchodě.

RTR - Ready to run, neboli model je sestaven a dodávaný tak, aby mohl být ihned použit k jízdě. Pokud k jízdě u RTR modelů něco chybí, je to uvedeno ve specifikaci konkrétního produktu. Přes to, že jsou modely připravené k jízdě, budete potřebovat tužkové baterie do vysílače (u nitro modelů ještě 4 do přijímače)

RTF - Ready to fly, neboli model je dodávaný tak, aby mohl být ihned použit k letu. Přesto budete ale potřebovat tužkové baterie do vysílače.

KIT - Modely s tímto označením jsou stavebnice. Modely bude potřeba složit, většinou i nalakovat karoserii a mnohé stavebnice jsou bez elektroniky (takové info najdete v popisku produktu)

ARF (Almost Raedy to Fly) - hotový potažený model připravený pro instalaci pohonné jednotky, palubní elektroniky, serv a dalšího vybavení. Je-li uvedeno, že balení obsahuje vše potřebné k dokončení modelu, je tím myšleno pouze drobné příslušenství jako jsou ovládací páky, táhla, podvozek, samolepky, může být přiložena např. nádrž, motorové lože apod. Model ve verzi ARF nikdy neobsahuje motor, regulátor, serva, přijímač, pohonné/přijímačové akumulátory a další současti pohonné jednotky a RC vybavení, není-li výslovně uvedeno jinak ! Označení motorů, serv, RC souprav apod. v tabulce s parametry modelu a v textu je u verze ARF jen infromativní a uvádí pouze doporučené vybavení, nikoliv součásti balení !

ARC (All Raedy to Cover) - hotový nepotažený model (tzn. pouze kostra trupu, křídla, ocasních ploch atd) připravený pro potažení vhodným potahovým materiálem a pro instalaci pohonné jednotky, palubní elektroniky, serv a dalšího vybavení. Je-li uvedeno, že balení obsahuje vše "potřebné k dokončení modelu", je tím myšleno pouze drobné příslušenství jako jsou ovládací páky, táhla, podvozek, samolepky, může být přiložena např. nádrž, motorové lože apod. Model ve verzi ARC nikdy neobsahuje motor, regulátor, serva, přijímač, pohonné/přijímačové akumulátory a další současti pohonné jednotky a RC vybavení, není-li výslovně uvedeno jinak ! Označení motorů, serv, RC souprav apod. v tabulce s parametry modelu a v textu je u verze ARC jen infromativní a uvádí pouze doporučené vybavení, nikoliv součásti balení !

EPP (Expandovaný polypropylen) - Materiál vzhledem podobný polystyrénu s vlastnsotmi vhodnými pro stavbu modelů, zejména pro začátečníky. Proti klasickému polystyreu má tu výhodu, že je pružný, tzn. snese hrubší zacházení a případné pády modelu. V případě poškození modelu EPP praskne čistým lomem a nedrolí se na kuličky jako polystyren. Lom se pak dá snad opravit sekundovým lepidlem nebo lepidlem Purex apod.


ARTF / ATF - Almost ready to fly, neboli model téměř připravený k letu. ARTF modely jsou nekompletní, mnohdy chybí motor, baterie, elektronika či rc souprava. Ideální volba pro ty, kdo chtějí tzv. střeva modelu dle vlastního výběru..

ARTR / ATR - Almost ready to run, neboli model téměř připravený k jízdě. ARTR modely jsou nekompletní, mnohdy chybí rc souprava či motor, baterie, elektronika, atp. Ideální volba pro ty, kdo chtějí tzv. střeva modelu dle vlastního výběru.. Většina aut ve verzi ATR nemají rc soupravu. Pokud už máte model, pak je výhodnější koupit ATR verzi a přijímač a použít současnou vysílačku.

Ke všem modelům budete potřebovat baterie do vysílače. Počet je uveden v detailu konkrétního produktu.

 

MODE - MOD - módy vysílačky - Módy udávají způsob ovládání u vrtulníků a letadel. Pokud není uvedno jinak, nabízené modely jsou v MOD 2 (plyn v levo). Existují MOD 1 až MOD 4, přičemž MOD 3 a 4 nejsou tolik časté, nejčastější je MOD 1 (plyn v pravo) a MOD 2 (plyn v levo).

Gyroskop - gyroskop je stabilizační systém. U vrtulníků gyroskop pomáhá v nežádoucí rotaci kolem své osy, díky čemuž je zatáčení a celkově ovládání mnohem přesnější. Gyro je trendem roku 2010.

Modely a počet kanálů - obecně by se dalo říct co kanál to povel.

 • U aut je to tak, že většina je 2 kanálová. Elektra mají jeden kanál pro servo zatáčení a druhý kanál pro regulátor (dopředu / dozadu). Trošku odlišně to mají spalovací modely, tam je i plyn řešen servem, tudíž je jeden kanál pro servo řízení a druhý pro servo plynu. Některé modely mají i servo pro zpátečku, na což je potřeba mít tříkanálovou rc soupravu.
 • U vrtulníků je to trošku jinak, 3 kanálové modely mají jeden kanál pro plyn, druhý pro směrovku (dopředu / dozadu) a třetí pro zatáčení (ocasní vrtulka). 4 kanálové modely jsou už reálnější a většinou řešené přes serva. Oproti tříkanálovým modelům umí naklánět listy a ovladatelně létat bokem. 6 či 8 kanálové modely jsou pak většinou plně akrobatické.